Tänavune kohtumine kandis erilist tähendust ka seetõttu, et 2026. aasta on Viimsi vallas kuulutatud Viimsi saarte aastaks. Saarte aasta eesmärk on tuua saared viimsilastele lähemale ning anda rohkem nähtavust saarte kogukondadele, nende ajaloole, pärimusele ja praegustele väljakutsetele. Samal ajal soovib vald tõsta esile ka saarte väärtust oluliste külastuspaikadena ning toetada kohaliku turismi arengut.
Ühe laua taha istusid kohalikud saareelanikud ja ettevõtjad, vabatahtlikud päästjad, vallavalitsuse esindajad ning partnerid riigimetsa majandamise keskusest (RMK), keskkonnaametist, muinsuskaitseametist ja Harju- ja Raplamaa sihtkohaturundusorganisatsioonist (DMO). Päeva eesmärk oli jagada mõtteid ja otsida ühiselt lahendusi, kuidas Viimsi saari targalt ja kestlikult arendada.
Teadlik ja loodust hoidev turism
Viimsi vallavanema Siiri Visnapuu sõnul on oluline, et saarte arendamisel sünniksid otsused koostöös kohalike elanike ja ettevõtjatega. „Kõige paremini tunnevad saarte vajadusi inimesed, kes seal elavad ja tegutsevad. Vallana saame olla partner ja toetaja, kuid kõige tugevamad lahendused sünnivad ühiselt arutades,“ märkis vallavanem ja lisas, et toimunud arutelupäev andis hea võimaluse eri osapoolte aruteludeks.
Päev algas kestliku turismi aruteluga, kus räägiti saarte külastuskoormusest, looduskeskkonna hoidmisest ning sellest, kuidas pakkuda külastajatele sisukat saarekogemust. Oma vaatenurki jagasid Naissaare külastuskeskuse, RMK ja vallavalitsuse esindajad.
Naissaare külastuskeskuse perenaine ja üks arutelupäeva eestvedajatest Jekaterina Alipova ütles, et kohtumise idee sündis soovist tuua ühe laua taha inimesed, kes Viimsi saarte arengusse pidevalt panustavad. „Meie eesmärk oli luua koht, kus kogukonnad, ettevõtjad, ametkonnad ja partnerid saaksid sisuliselt rääkida, mitte ainult probleemidest, vaid ka võimalikest lahendustest ja tulevikuvisioonist. Saarte areng ei saa sündida ühe osapoole vaatepunktist lähtudes, vaid koostöös,“ rääkis Jekaterina.
Tema sõnul oli oluline rääkida ka sellest, millist turismi Viimsi saared tulevikus vajavad. „Näeme Naissaart ja teisi Viimsi saari eelkõige loodus- ja kogukonnakesksete sihtkohtadena, kus külastus on teadlikult suunatud ja loodust hoidev. Meie eesmärk ei ole massiturism, vaid kvaliteetne saarekogemus, mis toetab kohalikku elu ja ettevõtlust ning aitab hoida loodus- ja kultuuripärandit,“ sõnas ta.
Hoida omapära ja toetada ettevõtlust
Jekaterina Alipova sõnul nähakse suurt potentsiaali ka haridusprogrammides ja noorte kaasamises. „Tahame, et saared oleksid koht, kus inimesed saavad loodust päriselt kogeda ja sellest õppida. Selleks on oluline teha koostööd nii RMK, keskkonnaameti, muinsuskaitseameti kui ka kohalike kogukondadega.“
„Saarte areng puudutab nii kohalikke elanikke, ettevõtjaid, vabatahtlikke kui ka külastajaid. Ühiselt arutades sünnivad kõige paremad lahendused, kuidas hoida saarte omapära ja samal ajal toetada siinset elu ja ettevõtlust,“ rääkis Jekaterina.
Päeva teine arutelu keskendus turismile ja ettevõtlusele. Harju ettevõtlus- ja arenduskeskus tutvustas Harju- ja Raplamaa DMO tegevusi ning räägiti piirkonna turismi arendamisest laiemalt. Ühiselt arutati, kuidas paremini siduda saarte ettevõtjaid, tugevdada koostööd ning muuta piirkond külastajatele veelgi kutsuvamaks.
Saarte ettevõtlus on suuresti seotud hooajalise turismiga ning seetõttu on oluline leida lahendusi, mis toetaksid ettevõtjaid ka pikemas vaates. Aruteludes kerkisid esile nii transpordiühendused, teenuste kättesaadavus kui ka saarte eripära hoidmine.
Vabatahtlik pääste ja kriisivalmidus
Olulisel kohal oli ka turvalisuse teema. Päeva kolmandas osas räägiti saarte vabatahtlikust päästest ja kriisivalmidusest. Viimsi saarte vabatahtlikud päästjad tutvustasid oma tegevust ning arutati, kuidas tagada saartele kiire abi ja vajalik valmisolek eri olukordadeks.
Vallavanem Siiri Visnapuu tõi välja, et vabatahtlike roll saartel on väga oluline. „Saarte kogukonnad on tugevad ja hästi kokkuhoidvad. Vabatahtlike panus turvalisuse tagamisel on hindamatu ning vald soovib seda koostööd jätkuvalt toetada,“ ütles ta.
Pärast sisukaid arutelusid võeti aega ka Naissaare avastamiseks. Ühiselt tutvuti saarega ning vahetati mõtteid juba
vabamas õhkkonnas.
Tulevikupäeva korraldajate sõnul oli kohtumine väärtuslik võimalus tuua kokku erinevad osapooled, kes kõik panustavad Viimsi saarte arengusse. Ühised arutelud aitavad paremini mõista nii saarte vajadusi kui ka võimalusi ning annavad hea aluse edasiseks koostööks.
Viimsi vald on pühendanud 2026. aasta oma saartele, tutvustades nende võlusid nii kajastuste kui läbi aasta toimuvate sündmustega. Saarte aasta ja ürituste kohta saab rohkem infot SIIN.