Facebook
RSS
Print

Ajalugu

03.07.2017

Viimsi valla ajaloolis-administratiivne kujunemine

Viimsi poolsaare ajalugu ulatub tagasi 3.-4. sajandisse. Seda tõendavad 1990. aastal toimunud muinaskalmete väljakaevamiste tulemused Pärnamäel, kus avastati üle 200 väärtusliku muinasleiu. Varasemad kirjalikud teated Viimsi kohta ulatuvad Taani hindamisraamatu järgi 13. sajandi keskele.

Viimsi mõisa rajas Pirita klooster 1471. a. Pärast kloostri hävitamist 1577. a. kuulus mõis Rootsi kroonule, alates aastast 1629 Tallinna bürgermeister Otto Derenhtalile. Eesti Vabariigi 1919. a. maareformiga anti Viimsi mõis kindral Johan Laidonerile autasuna teenete eest Vabadussõjas. Praegu asub hoones J. Laidoneri muuseum.

Haabneemet on esimest korda mainitud 1271 (Apones), Miidurannat 1588 (Mitorannes). Keskajal asustasid Haabneemet rootslased, kellel oli seal väike mõis (Habbinem) ja kindlus.

Viimsi vald eraldati 1919. aastal Nehatu vallast ja kaotati 1939. aastal seoses Iru valla moodustamisega. Hilisem Viimsi külanõukogu sai omavalitsusliku valla staatuse 1990. aasta detsembris. 1990. aasta 20. detsembril taastati valla omavalitsuslikud õigused.

1241. a

Esmakordselt märgitakse "Taani hindamisraamatus" nn. Suures Eestimaa nimistus Revala kihelkonna, Jõelähtme kirikuringkonnas seitsmeadramaalist küla - Uainra (häälda Vianra, Viama).

1219. a

Külaelanikud ristiti taani vallutajate poolt.

1271. a

Viimsi poolsaarel asutati rootslaste vallutusretkede ja sisserände tulemusel küla – Apones (Haabneeme).

15. sajand

Liivimaa Ordu eraldas (müüs) Pirita kloostrile oma Tallinna linnuse peamised valdused Viimsi poolsaarel ning klooster rajas Viimsi põlisküla maadele mõisa.

26. jaanuar 1919. a

Viimsi valla asutamine toimus Viimsi rahva tahtel Viimsi Valla asutamiskoosolekul ning EV Ajutise Valitsuse loal (kooseisu arvati ka Leppneeme, Tammneeme ja Pirita küla), mille piires elas 1258 elanikku.

7. jaanuar 1923. a

Pirita küla liideti Tallinna linnaga (211 ha ja 170 elanikuga).

1939. a

Viimsi vald liideti Eesti Vabariigi valdade reformi aegu Iru vallaga.

20. detsember 1990. a

Viimsi külanõukogu sai esimesena Harjumaal taas valla õigused ja staatuse.

 

Valla juhid alates taasasutamisest

29.05.2018

Vallavolikogu esimehed:

nimiajavahemik
Ants-Hambo Lindemann20.12.1990-28.10.1993
Hillar Pappel28.10.1993-12.11.1996
Aado Vahtra12.11.1996-07.12.1998
Kalev Villem08.12.1998-01.11.1999
Madis Saretok02.11.1999-13.11.2005
Aarne Jõgimaa18.11.2005-28.01.2013
Priit Robas29.01.2013-31.10.2013
Ain Pinnonen05.11.2013-30.06.2014
Jan Trei01.07.2014-01.09.2014
Priit Robas02.09.2014-26.05.2015
Mailis Alt27.05.2015-17.02.2016
Toomas Tõniste18.02.2016-12.06.2017
Mari-Ann Kelam20.06.2017-15.10.2017
Taavi Kotka31.10.2017-

Vallavanemad:

nimi ajavahemik
Ants-Hambo Lindemann 20.12.1990-20.06.1995
Lembit Aulas 16.08.1995-29.10.1996
Kaido Metsma 30.10.1996-12.11.2002
Enn Sau 13.11.2002-28.11.2005
Urmas Arumäe 29.11.2005-18.08.2008
Haldo Oravas 09.09.2008-11.11.2013
Alvar Ild 12.11.2013-12.05.2014
Jan Trei 13.05.2014-25.06.2014
Andres Kaarmann 01.07.2014-01.09.2014
Jan Trei 02.09.2014-22.05.2015
Alvar Ild 27.05.2015-16.01.2017
Rein Loik 17.01.2017-06.11.2017
Siim Kallas 07.11.2017-

Vallasekretärid:

nimi ajavahemik
Sirje Saks 20.12.1990-29.02.1992
Rut Tsiugand 01.03.1992-31.05.1995
Eda Ilves 01.06.1995-01.01.2006
Kristo Kallas 02.01.2006-31.08.2012
Kristi Tomingas 01.09.2012-


       Haabneeme LED projekt